Interviuri, interviuri
In ultima saptamana am dublat numarul interviurilor la care am participat pana acum (de data asta fiind in postura de intervievator si nu de intervievat), fapt ce m-a facut sa meditez mai adanc asupra propriului meu comportament in postura de candidat.
Una din concluziile trase este ca am prea putine intrebari pregatite pentru interlocutor (probabil fiindca pornesc de la premisa ca orice ar fi de facut, merge facut intr-un mod sau altul :) )
Totusi, cu proxima ocazie in care voi fi din nou candidat, in mod sigur imi voi alege niste intrebari dintre cele descrise in acest articol ( cu niste comentarii excelente in articol si pe LinkedIn.)
Preferatele mele la prima vedere :
- What exactly would my day-to-day responsibilities be? (e bine sa stii la ce sa te astepti si in general descrierea responsabilitatilor zilnice e mult mai putin ambigua decat cea a unor responsabilitati generice)
- When did you join? (imi poate da o idee asupra oportunitatilor de promovare)
- What is the biggest challenge facing the organization today? (imi place sa am o privire mai de ansamblu si problemele unei companii se propaga intotdeauna spre angajati intr-o maniera sau alta)
- What are the criteria that you are looking for in the successful candidate for this position? (pentru autoevaluare)
Recent am descoperit un articol tare interesant pe mydaysof.com (unul din blogurile mele preferate).
Subiectul il reprezinta acei indivizi din mediul corporate care ajung sa fie promovati pe posturi manageriale in ciuda tendintelor sociopate (datorita unor obiceiuri organizationale care faciliteaza acest lucru precum prioritizarea senioritatii in firma in fata aptitudinilor samd)....din pacate, mie imi suna mai cunoscuta problema decat autorului articolului care declara ca "I can’t say I came across behaviors as those stated in the document".
Manifestarile acestor indivizi sunt foarte interesante (citez din articol):
It seems these individuals are “emotionally detached”, as well as “impulsive and irresponsible”. They usually fit well in positions were goals are abstracted, usually “overseeing” or “managing” processes.
The study shows these people are bound to bully colleagues and strongly defend their positions, usually when a challenger appears.
They tend to have subjective view of matters and whilst still managing to get the job done the “authoritarian and task-centered management style” pushes valuable people away. “The Peter Principle” (as in Peter and Hull, authors of … well … the principle) states that these managers are promoted “one or more levels beyond their optimum level of competence”.
Studiul complet poate fi gasit aici si contine niste recomandari foarte interesante pentru a evita acest gen de promovari precum codul valorilor aplicat de Amex in acest scop :
- Integrity – uphold the highest standards of integrity in all of our actions.
- Respect for people – value our people. Encourage development. Reward performance.
- Personal accountability – be personally accountable for delivering on our commitment.
- Teamwork – we work together across boundaries.
- Good citizenship – we are good citizens in the communities in which we live and work.
- Customer commitment – develop relationships that make a positive difference in our customers’ lives.
- Quality – provide outstanding products and unsurpassed service.
- Will to win – demonstrate a strong will to win in the market place and in every aspect of our business.
Poate la prima vedere nu pare atat de important ca acest gen de comportament sa fie evitat.
In fond, se zice destul de clar ca acest indivizi "still manage to get the job done" .
Acum cativa ani, as fi fost de parere ca scopul scuza mijloacele si anumite lucruri pot fi tolerate cata vreme nu exista probleme majore.Intre timp mi-am mai schimbat opiniile.
In sprijinul noii viziuni, am gasit un alt articol foarte util pe alt blog din topul preferatelor mele The Bad Apple: Group Poison
Pe scurt - niste studii au demonstrat influenta puternica a unui singur membru al unui grup asupra celorlalti din grup in conditiile in care acesta manifesta o atitudine negativa (fie lipsa de respect, lipsa de incredere, comoditate sau indiferenta fata de munca). Aceasta influenta poate fi echilibrata doar de un lider puternic pozitiv, dar ce se intampla cand "the bad apple" e chiar liderul?
In ultima vreme...
... n-am prea mai avut timp de blogul asta.
M-am apucat de predat (fara prea mare talent imho) un laborator de IE care imi trezeste sentimente contradictorii - pornesc cu entuziasm pana marti la 8 iar marti la 10 am sentimentul ca sunt cea mai nepotrivita persoana sa fac asta.Cat traieste invata omul...sau asa se zice. Ma consolez cu gandul ca orice lucru care iti da sentimentul de prostie acuta e doar alta experienta de invatare.
In timp ce eu am dileme existentiale de incepator in ale predatului, Adrian a tinut o prezentare excelenta despre motivatia in open source si a si scris un articol bestial despre asta. Felicitari!
MUST READ HERE.
Scrisa cu mult simt al umorului, Don't Make Me Think este o carte concisa, antrenanta care condenseaza in 224 de pagini ideile de baza ale uzabilitatii si acesibilitatii site-urilor.Scopul declarat al cartii este sa poata fi citita integral in timpul unei calatorii cu avionul (la mine a durat un pic mai mult - sa zicem cat echivalentul unei calatorii dus-intors cu avionul pana in Spania) ; motto-ul "It's not rocket surgery" si citatele de la inceputul fiecarui capitol ca si notele de subsol demonstreaza ca se poate scrie o carte serioasa si fara sa iti pierzi simtul umorului :) .
Mi-a placut abordarea practica si constructiva (de exemplu ideea de a nu da exemple de site-uri cu multe greseli, ci de site-uri care ar putea fi usor imbunatatite )
Un review mai inspirat aiciPolimorfism XXX
Polimorfismul nu e un concept dificil... nu l-as numi chiar ceva greu de digerat mental.
Totusi pe mine m-au plictisit extrem exemplele clasice cu Animal, Bird, Mammal si altele asemenea, pe care oricum nu le intalnesti niciodata in viata reala.
Pentru un alt fel de tutorial despre polimorfism, cititi aici- interzis minorilor si celor lipsiti de simtul umorului.
Multumesc Mugurel pentru link :)
Ce am mai facut in ultima vreme
- am vazut Wall-E , un filmulet foarte simpatic care incepe cu un alt filmulet si mai dragalas
- am citit si m-am minunat de cat de adevarate sunt unele citate de project management
- "Everyone asks for a strong project manager - when they get him they don't want him."
- "Fast - cheap - good: you can have any two."
- "Good project managers admit mistakes: that's why you so rarely meet a good project manager."
- "If there is a 50% chance of something going wrong then 9 times out of 10 it will."
- "People under pressure do not think faster."
- "Nothing is impossible for the person who doesn't have to do it."... mai multe aici
- am citit si mi s-a parut extrem de interesant despre Usability testing , Heuristic Evaluation&Usability inspection
- nu neaparat legat de web, dar interesant ca idee : THE ARCHITECTURE OF COMPLEXITY
Despre programatori buni
Am gasit un articol foarte interesant pe tema Cum gasesti un programator bun (si cand zic bun nu ma refer la genul care se descurca sau genul care isi face treaba bine , ci la acei 5% din programatori care fac o treaba excelenta, care sunt pasionati de ce fac, stiu foarte bine ce fac, incearca mereu sa isi depaseasca limitele si care nu trebuie niciodata sa isi caute in job). Cum s-ar zice in engleza, asset-urile unei firme in care se scrie cod.Deci...daca nu isi cauta aproape niciodata job, cum il gasesti?
Via Webside care scrie despre tendinta firmelor din Romania de a adopta interviuri mai neconventionale gen Google. Mie mi se pare o tendinta buna, cred ca nu sunt singura careia i se pare agasanta intrebarea "Unde te vezi peste 5 ani".
Intrebari de interviu la Google,Microsoft si Ikea
Via Eduard, am descoperit aceste intrebari de interviu de la Google, Microsoft si IKEA :).
O lectura instructiva si interesanta; pe mine ma fascineaza momentan intrebarea 5 de la Google
Describe a chicken using a programming language.
Cand ajung la o concluzie mai avasata decat "Chicken is a Bird has 2 legs and 2 wings", o transcriu in javascript si o postez :)
Linkurile zilei
Ce am mai citit interesant pe net in ultimul timp:
- 15 Desktop Blogging Tools Reviewed de pe Smashing magazine ... by the way I LOVE SMASHING MAGAZINE
- Your marketing sucks de pe bookblog
- Despre experimentul Mojave pe blogul lui Eduard(eu pe moment raman la convingerea mea ca XP bate la fund Vista)
Cum sa sabotezi un proiect
Am gasit o lista foarte interesanta - How to sabotage your projects, grupate in 3 tipuri de sabotaje : sabotaj sub scuza proceselor, sabotaj ca project manager si sabotaj ca munca efectiva.
O sa imi dau cu parerea numai asupra primelor.
Sabotage Under the Guise of Process
* Insist on doing everything through "channels." Never permit short-cuts to be taken in order to expedite decisions.
// am vazut asta :) numai bine de aplicat in corporatii
* When possible, refer all matters to committees, for "further study and consideration." Attempt to make the committees as large as possible — never less than five.
// asta nu suna cunoscut
* Bring up irrelevant issues as frequently as possible.
// o regula de aur.mai ales la proiectele cu multa lume implicata, garantat pentru a starni discutii interminabile si a provoca un sentiment de frustrare greu de egalat
* Haggle over precise wordings of communications, minutes, resolutions.
// nici asta n-am vazut, in general comunicarea precisa mi se pare un lucru recomandat
* Refer back to matters decided upon at the last meeting and attempt to re-open the question of the advisability of that decision.
//alt obicei minunat, care va da sentimentul de "going in neverending circles"
* Advocate "caution." Be "reasonable" and urge your fellow-conferees to be "reasonable" and avoid haste which might result in embarrassments or difficulties later on.
//uneori e recomandat sa procedezi asa...parerea mea
Sabotage Via Project Management
* Do everything possible to delay the delivery of orders. Even though parts of an order may be ready beforehand, don't deliver it until it is completely ready.
//uneori totusi e indicat sa nu predai decat totul 100% perfect, depinde
* In making work assignments, always sign out the unimportant jobs first. See that the important jobs are assigned to inefficient workers of poor machines.
//foarte bun, poti da vina pe fatalitate sau pe echipa dupa
* Insist on perfect work in relatively unimportant products; send back for refinishing those which have the least flaw. Approve other defective parts whose flaws are not visible to the naked eye.
//bun si subtil...vei parea un perfectionist pentru o parte din cei implicati
* When training new workers, give incomplete or misleading instructions.
//sau mai bine, omite exact aspectele relevante, care sa dubleze efortul necesar obtinerii rezultatului dorit
* Hold conferences when there is more critical work to be done.
//cat mai lungi, pe teme irelevante precum am invatat anterior
* Multiply paper work in plausible ways. Start duplicate files.
//evident, paperwork de care sa se ocupe altcineva din echipa
* Apply all regulations to the last letter.
Suna ca titlul unei reclame din adsense, dar nu e.
Stefi (fost coleg, brilliant developer, wonderful PM, role-model, mentor si baiat serios si de treaba) s-a gandit sa isi impartaseasca benevol cunostintele acumulate dupa aventurile a 7 credite pe un forum dedicat.
Mi se pare o idee geniala, mai ales ca nu am gasit nicaieri informatii utile si impartiale.
Deci, daca planificati sa va faceti un credit in curand (de orice tip), consultati si http://credite.forumgratuit.ro/ pentru sfaturi utile.
In acest articol pe tema traficului MySpace Romania am gasit o mentiune ca mi-a atras atentia:
Aproape 6% din totalul utilizatorilor romani inregistrati la reteaua sociala online MySpace sunt femei de peste 65 de ani.
“Daca adaugam si procentajul de 1,6%, al barbatilor de peste 65 de ani, obtinem un total de 7,3%, adica peste 11.000 de utilizatori, care au peste 65 de ani”, a afirmat reprezentantul agentiei. Aceasta categorie de varsta acumuleaza, lunar, circa 2,6 milioane de afisari.
Pentru mine e o adevarata supriza pozitiva - daca numerele sunt reale ...fapt asupra caruia am niste dubii.
I mean... cam cate persoane cu varsta de peste 65 de ani care folosesc internetul cunoasteti?
Firefox si recentul sau record mondial pentru numarul de downloaduri a unui soft in 24 ore a demonstrat inca o data puterea comunitatilor din jurul unui brand.
Pregatirea Download day poate servi drept exemplu de organizare pentru orice campanie online de mare anvergura - promovarea intensa pe toate canalele online si implicarea activa a utilizatorilor pentru a deveni evangelists ai campaniei au facut succesul inevitabil.
Principalele puncte de promovarea a evenimentului au fost:
- portalul comunitatii Firefox unde a fost creata o tema speciala pentru Download day (incluzand widgeturi pentru bloguri) si posibilitatea de a te inscrie pentru a primi remindere (1.7 milioane de utilizatori inscrisi si 43 milioane view-uri ale portalului).
- Twitter unde Firefox are aproape 5000 de followeri
- pagina Facebook fan cu peste 100 000 de membri fani declarati Firefox
- Youtube unde au fost postate filmulete ale echipei care a lucrat la dezvoltarea browserului.
Ma intreb cand vor reusi alte browsere (IE, Opera, Safari) sau alte softuri sa starneasca reactii pozitive la fel de puternice (momentan din cate am vazut doar Apple - the master of online PR mai starneste acest tip de reactii, precum si Vista - la polul negativ :D ).
Un exemplu excelent de marketing si PR web 2.0 - mai multe detalii in acest articol.
Cum sa devii programator profesionist
A lucra programator nu este garantia faptului ca vei deveni un programator bun - este poate doar un prim pas. Realitatea este ca de multe ori programatorii se plafoneaza si isi pierd curiozitatea, motivatia de a afla mereu ceva nou, de a testa si de a experimenta.
Un articol excelent de la Coding Horror pe aceasta tema : The Ultimate Code Kata
Printre recomandarile autorului pentru antrenamentul de programare am remarcat:
- Talk to other programmers. Read other programs. This is more important than any book or training course.
- Program! The best kind of learning is learning by doing.
- Take programming classes at the college or graduate level.
- Seek out and work on projects with teams of programmers. Find out what it means to be the best programmer on a project -- and the worst.
- Work on projects after other programmers. Learn how to maintain code you didn't write. Learn how to write code so other people can effectively maintain it.
- Learn different programming languages. Pick languages that have alternate worldviews and programming models unlike what you're used to.
- Understand how the hardware affects what you do. Know how long it takes your computer to execute an instruction, fetch a word from memory (with and without a cache miss), read consecutive words from disk, and seek to a new location on disk.
- Write a blog. I started this blog in early 2004 as a form of effortful study. From those humble beginnings it has turned into the most significant thing I've ever done in my professional life. So you should write blogs, too. The people who can write and communicate effectively are, all too often, the only people who get heard. They get to set the terms of the debate.
- Actively participate in a notable open source project or three. All the fancy blah blah blah talk is great, but are you a talker or a doer? This is critically important, because you will be judged by your actions, not your words. Try to leave a trail of public, concrete, useful things in your wake that you can point to and say: I helped build that.
- Go to Wikipedia's entry for computer science, scroll down to the "Prominent pioneers in computer science" section, pick a person from the list, and read about them. Follow any links from there that you think look interesting.
Azi am terminat scoala (neoficial, festivitatea oficiala e pe 28 ).Inca nu ma bucur, cred ca astept sa fie oficial si sa ma vad cu diploma si roba de absolvent.
Concluzia zilei de azi dupa 11 prezentari: uneori chiar nu conteaza cat de buna este aplicatia ta daca nu stii sa o prezinti.Si nu, nu o sa gasesti vreodata o audienta prietenoasa cu tine, toti vor sa NU ii plictisesti.
Un articol foarte interesant care l-am citit azi intre prezentari este Coding For Violent Psychopaths care recomanda urmatorul lucru :
Always code as if the person who ends up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
TRUE, SO TRUE!!!! (Daca nu vi se pare de efect, inlocuiti the person cu numele unei persoane isterice cunoscute de la servici...gen...Always code as if the person who ends up maintaining your code is [Gigel])
Adevarul este ca looking back am facut prea putin acest lucru la inceputurile aventurilor in domeniul programarii.Bifam cu succes intreaga lista de DONTs in ale programarii - nu comentarii, nu documentatie, nume criptice pentru variabile si total haotice pentru metode. Oare ar trebui sa imi cer scuze nefericitilor care il vor intretine?
O colectie deosebita de interfete si aplicatii pline de defecte poate fi gasita pe Coding Horror.
Preferata mea o puteti gasi sub titlul What happens when you let the developers develop the UI.
Trebuie sa recunosc ca arata demential
O discutie foarte interesanta mi s-a parut si cea pe tema site-urilor sociale care cer emailul si parola acestuia.
Odata cu lansarea versiunii 3.0, Firefox incearca sa depaseasca recordul mondial de download-uri - o initiativa foarte simpatica pentru a implica fanii sa sprijine aceasta actiune o reprezinta organizarea de download parties :)
In Bucuresti se organizeaza un launch party la Motoare pe data de 14 iunie ora 20:00.
Inscrieti-va aici :)
Nu va speriati de create an account, dureaza maxim 2 minute!
Java imbatraneste gratios
...dupa cum ne spune articolul
13 reasons why Ruby, Python and the gang will (not :) ) push Java to die… of old age
Eu sustin Stagii pe Bune
De ce?
- Fiindca in 4 ani au crescut si s-au diversificat.
- Fiindca un stagiu iti ofera o libertate mai mare decat un job.
- Fiindca ofera stagii din ce in ce mai interesante.
- Fiindca imi pare rau ca acum 3 ani, cand am vrut un stagiu, nu exista nici un stagiu de project manager la Adobe sau de developer Web.
- Fiindca sunt simpatici :)